Vánoční jarmark

Ve čtvrtečních večerních hodinách se v budově školy uskutečnil vánoční jarmark za veliké účasti rodičů. Děti se velmi těšily a s pomocí třídních učitelek nachystaly školní tržiště, kde si určitě každý návštěvník přišel na své. Děti z 1.B vyrobily papírová přáníčka, betlémky, ozdobné šišky i šišky s jehličím jako závěs na dveře. Hodně nám pomohli rodiče a těm posíláme velký dík! Děkujeme také všem, kteří si v předvánočním shonu udělali čas a přišli podpořit své ratolesti nemalými finančními částkami. Věříme, že jsme všem zpříjemnili zahájení adventního  času, a přejeme pohodový rok 2017.

Na fotografie se můžete podívat v naší galerii a nebo kliknutím zde.

Děti z 1.B a paní učitelka Andrea Pánková

Vánočka paní Krojidlové, kterou všichni pochvalovali – recept:

Vánočka

• 1 kg polohrubé mouky
  • 220 g tuku
  • 220 g cukru
  • 4 žloutky
  • 60 g droždí
  • Asi   ½ l mléka
  • Citronová kůra
  • Vanilka

Postup:

Droždí rozdrobíme do misky, přidáme hrst cukru a hrst mouky, zalijeme trochou vlažného mléka a necháme vykynout.

Do velké mísy prosejeme mouku, přidáme cukr, vanilku, citronovou kůru, sůl, rozpuštěný tuk, žloutky a nakonec kvásek, přilijeme mléko a vypracujeme těsto, poté přidáme rozinky a mandle.

Těsto necháme vykynout na teplém místě, dokud ho nebude dvakrát tolik.

Z těsta jsou 2 velké vánočky.

Pletení vánočky:

Těsto rozdělíme na 9 ks, vyválíme stejně dlouhé prameny.

Spodní patro se plete ze 4, další ze 3 a horní ze 2 pramenů. Upletenou vánočku necháme ještě kynout, potom potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme mandlemi.

Pečeme v předehřáté troubě na 160 °C asi 35 min.